blue box

Pojmy z oblasti financí

08/01/2016

Nejsou vám úplně jasné často používané pojmy v oblasti financí a půjček? Zde jsou objasněny některé z nich.

Bonita

Bonita je schopnost klienta splácet úvěr. Poskytnutím půjčky se totiž každá společnost vystavuje riziku, že o své peníze přijde. Mnoho klientů nesplácí řádně a včas. Aby se tomu zabránilo, zejména banky si žadatele o půjčky co nejvíce prověřují. Pro stanovení bonity, tedy platební schopnosti, používají osobní údaje klienta, výši jeho příjmu, jeho platební morálku a prověřují registry dlužníků.

Konsolidace půjček

Konsolidací se rozumí sloučení několika půjček do jednoho jediného úvěru. Uvažuje se o ní tehdy, pokud má člověk několik úvěrů najednou a kvůli splácení úroků mu nezbývá na základní výdaje. Další situací je, pokud u nového úvěru, který si klient vezme, jsou nálady na půjčku nižší a podmínky výhodnější. Konsolidací se dá značně ušetřit na splátkách a ulevit rodinnému rozpočtu. Získat lze nižší úrok spolu s delší dobou splácení.


Náš tip: Vysvětlení dalších pojmů z oblasti financí naleznete například na stránce Univerzální-Půjčka.cz v sekci Finanční slovník.

Kontokorentní úvěr

U banky si ke svému běžnému účtu můžete sjednat také kontokorent. Díky němu můžete čerpat finance i nad rámec vlastních finančních prostředků na účtu. Lze to dokonce opakovaně a kdykoliv. Kontokorentní úvěr se splatí, jakmile vám na účet přijdou peníze či výplata. Po splacení jej můžete čerpat opětovně.

Úrok

Úrok je vlastně odměnou za půjčení peněžitých prostředků. Jeho hodnota se může lišit v závislosti na výši půjčky a délky splácení. Velikost úroku se vyjadřuje pomocí procentuální úrokové míry. Pokud půjčí věřitel dlužníkovi nějakou finanční částku, tato částka je mu pak navrácena i s určitými penězi navíc, tedy s úrokem. Tato odměna motivuje věřitele, aby peníze půjčil, a zároveň dlužníka k tomu, aby si nepůjčoval zbytečně.

RPSN

RPSN znamená roční procentní sazbu nákladů. Je to číslo, které pomáhá vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost konkrétního úvěru. Díky RPSN můžete porovnat nabídky jednotlivých bankovních nebo nebankovních institucí. Zahrnuje veškeré náklady, které jsou s úvěrem spojeny. Jsou to tedy úroky, poplatky za posouzení žádosti o půjčku, poplatky za uzavření smlouvy, za vedení účtu, za správu úvěru, za převod peněz nebo za pojištění schopnosti splácet.