blue box

Konsolidace půjček

22/04/2015

Pokud máte více půjček a přestáváte je zvládat, existuje poměrně elegantní řešení. Konsolidace půjček, tedy jejich sloučení, se nabízí v případě, že už vám úvěry, kontokorenty, kreditky a půjčky přerostly přes hlavu. S konsolidací ušetříte, získáte zpřehlednění vaší finanční situace a zjednodušíte si administrativní úkony.

Výhody konsolidace

Více splátek měsíčně se na úrocích dovede pořádně prodražit. Sloučení půjček do jedné nabízí většina bank a některé nebankovní instituce. Měsíčně se pak budete starat jen o jedinou splátku, navíc s výhodnějším úrokem. Kromě úvěrů můžete konsolidovat i závazky z kontokorentů a kreditních karet. Ušetříte nejen za úroky, ale také za různé poplatky spojené s vedením úvěrů. Výhodná je možnost výrazného prodloužení doby splatnosti, čímž se splátky sníží díky rozložení do delšího období. Nejdříve si pořádně spočítejte, zda se právě vám konsolidace vyplatí. Výhodnější podmínky nabízejí banky oproti nebankovním společnostem.

Bankovní produkty pro sloučení půjček

Konsolidace půjček prostřednictvím banky je určena především pro klienty s vyšší bonitou, kteří mohou doložit příjmy.


Jsou zde výhodné úroky a RPSN, proto nad touto možností zauvažujte nejdříve. Konsolidovat lze půjčky zpravidla do 500 000 až 600 000 Kč, mnohdy se ale neobejdete bez zástavy a ručitele. Díky delší době splatnosti lze snížit měsíční splátky na minimum.

Nebankovní konsolidace

Pokud na bankovní konsolidaci nedosáhnete, máte ještě možnost v podobě konsolidací nebankovních bez dokládání příjmů a nahlížení do registrů. Nebankovní společnosti v těchto případech většinou požadují ručitele nebo zástavu nemovitosti. Pokud nějakou takovou nemovitost k zástavě máte, můžete získat u nebankovní společnosti výhodnou konsolidaci, i když jste pro banky nepřijatelný klient. Vždy ale mějte na paměti rizika spojená s nebankovními půjčkami. Důkladně si pročtěte všeobecné podmínky i smlouvu, kterou podepisujete.


Věděli jste, že...
...chcete-li u obchodníka platit více než 50 kusy mincí, nemusí vaši platbu přijmout? Ošetřuje to Zákon o oběhu bankovek a mincí. Ale platí to i naopak, vy nemusíte takovou zásobu drobných přijmout.