blue box

Jak se zbavit dluhů? A může pomoct půjčka před výplatou?

24/09/2017

Půjčka může být dobrý sluha, ale i zlý pán. Pomáhá nám splnit si sny nebo vyřešit problémy se starými závazky. S dluhy však stoupá riziko, že se dostaneme do platební neschopnosti nebo neúměrně zatížíme rodinný rozpočet. Zbavte se postupně svých dluhů nebo snižte své stávající splátky. Jak na to?

Základem je zpřehlednit své dluhy

Napůjčovali jste si peníze u více bank a nebankovních společností? Čím více máte dluhů, tím více zaplatíte na splátkách a snáze na nějakou zapomenete. Sepište si, komu a kolik dlužíte, za jaký úrok, na jak dlouhou dobu a kolik peněz vynaložíte na splátky. Nejdražší půjčky splaťte co nejdříve a u ostatních si domluvte s věřiteli nový splátkový kalendář s nižšími splátkami.

Sestavte bilanci svých příjmů a výdajů

Možná utrácíte peníze za zbytečné věci a ani si to neuvědomujete. Zapisujte si měsíc všechny výdaje a na konci měsíce zhodnoťte, kde byste mohli ušetřit. Z uspořených peněz si vytvářejte finanční rezervu nebo je použijte na mimořádné splátky. Zaměřte se také na své příjmy a zkuste je navýšit brigádou nebo jiným přivýdělkem.


Splatit půjčku půjčkou? Jde to, ale...

Nabídky půjček jsou tak lákavé, že by člověka mohlo napadnout, že své dluhy může vyřešit další půjčkou. Na to je potřeba dát velký pozor - za určitých podmínek opravdu lze stávající dluhy splatit novou půjčkou - o tom pjednává následující odstavec. V žádném případě si ale neberte na umoření stávajícího dluhu nebo dokonce na splacení jedné jediné splátky nebankovní rychlé půjčky - tzv. půjčky před výplatou. Bylo by to jako byste hasili oheň benzíne. Raději se poohlédněte po refinancování nebo konsolidaci dluhů.

Konsolidujte a refinancujte dluhy

Připadá vám, že většina vašich příjmů padne na splátky? Snižte si je až o polovinu pomocí konsolidací dvou a více úvěrů nebo refinancováním jedné půjčky. Dostanete výhodnější podmínky, nižší úrok a každý měsíc zaplatíte jednu splátku. Tím získáte kontrolu nad svými dluhy. Peníze, které díky refinancování a konsolidaci ušetříte, můžete po čase použít na mimořádnou splátku.

Zatáhněte za záchrannou brzdu

V případě, že vám dluhy přerostly přes hlavu, máte negativní záznam v registru dlužníků a banky a nebankovní společnosti zamítly vaši žádost o refinancování nebo konsolidaci, podejte ke krajskému soudu návrh na oddlužení. Soud vaši žádost schválí tehdy, pokud budete schopni splatit během 5 let alespoň 30 procent všech zaregistrovaných dluhů. Během tohoto pětiletého období máte nárok pouze na životní minimum.