blue box

Co je to revolvingový úvěr

19/03/2016

Revolvingový úvěr je k dispozici pro občany i podnikatele. Znamená krátkodobý spotřebitelský úvěr s možností dalšího obnovování. Jakmile jej splatíte, můžete si půjčit znovu. Je účelový, požádat o něj můžete banku i nebankovní společnost. Díky tomuto speciálnímu úvěru získáte určitou finanční rezervu na účtu, kterou lze čerpat a splácet zároveň. Využít můžete celou částku, nebo si něco ponechat jako rezervu. Revolvingový úvěr bývá sjednáván na dobu jednoho roku. Je zde možnost automatického obnovení pro další kalendářní rok.

Co potřebujete pro získání revolvingového úvěru

Ať už se jedná o banky nebo nebankovní společnosti, v obou případech je zřízen revolvingový úvěr pouze těm klientům, u kterých je zjištěna dostatečná bonita, tedy schopnost úvěr splácet. Je samozřejmostí nahlížet do registru dlužníků a zjišťovat výše příjmů. Společnost si musí zjistit zadluženost žadatele a jeho splátkovou minulost. Podnikatelé musí k žádosti přiložit také informaci o účelu úvěru, tedy o předmětu financování.


Vyžadováno je daňové přiznání za poslední 3 roky, roční účetní uzávěrky, podnikatelský záměr, finanční plán, doklad prokazující právní subjektivitu, doklad o zajištění dobytu produkce a mnoho dalšího. Administrativy je tedy poměrně hodně a nevyhnete se jí. Pokud ale chcete půjčit opakovaně, půjde už o proces na papírování celkem nenáročný.

Výhody a nevýhody

Revolvingový úvěr je záležitostí oblíbenou zejména u podnikatelů. Jelikož je účelový, bývá úroková míra nižší. Pokud chce člověk půjčit opakovaně, nemusí pokaždé vyřizovat nový úvěr a ubyde administrativy. Dejte si pozor na včasné splátky, je zde vysoký úrok z prodlení. Úvěr se hodí spíše pro investice krátkodobé, ne na financování plánů dlouhodobých.