blue box

Bankovní půjčky

18/04/2015

Pokud uvažujete o půjčce, jako první byste měli zvážit půjčku od banky. Pokud se vezmou v úvahu všechna pro a proti, jde o půjčky nejbezpečnější a také vyjdou levněji než ostatní možnosti. Banky jsou vázány bankovní licencí a kodexem vztahu k zákazníkovi, což se o nebankovních společnostech říci nedá.


Co od bankovní půjčky čekat?

  • • Důkladnější prolustrování bonity žadatele
  • • Možnost ručitele
  • • Nižší úroky a RPSN
  • • Možnost sjednání dalších produktů, např. kreditní karty

Pro koho je bankovní půjčka vhodná?

Vhodné jsou bankovní půjčky především pro ty žadatele, kteří nemají záznam v registru dlužníků a mohou doložit stabilní příjem. Pokud nejste zatíženi žádnými dluhy a nesplacenými půjčkami, bude rozumné, pokud povedou vaše kroky nejprve do banky. Nejlépe do té, kde máte vedený účet, ale rozhodně to není podmínkou. Abyste získali půjčku od banky, nemusíte mít závratný příjem. Stačí třeba i pár tisícovek měsíčně, které jdou prokázat. Výše příjmu má ale vliv na to, jak velký úvěr vám bude schválen. Pokud na potřebnou výši nedosáhnete, není vše ztraceno. Pomocí může třeba ručitel. Bankovní půjčku dnes může získat jak podnikatel nebo zaměstnanec, tak i důchodce nebo žena a mateřské dovolené.

Kde se po ní poohlédnout?

K největším bankám v České republice patří Česká spořitelna, Komerční banka, MONETA Money bank, ČSOB a Poštovní spořitelna. Půjčky se ale liší různými parametry, a pokud neuspějete u jedné banky, není řečeno, že nemůžete být úspěšní u jiné. Dopředu si zjistěte podmínky půjček, a vyberte tu, která pro vás vypadá nejvýhodněji.

Vyžaduje to trochu námahy a zjišťování informací, nižší úrok nebo vyšší půjčka vám za to ale určitě stojí. Klasický spotřebitelský úvěr, většinou nazvaný jako „Půjčka na cokoliv“, vám dnes nabídne každá banka. Typická je univerzálnost použití a poměrně nízká úroková sazba. Možnost půjčit si měsíčně určitou částku vám může nabídnout i vaše kreditní karta, mnohdy i bezúročně na určitou omezenou dobu. V nabídce dalších produktů se banky poměrně dost liší a vzájemně se předhánějí v zajímavých nabídkách. Proto určitě stojí za to trochu zapátrat po informacích.

Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Bankovní půjčky mají své výhody i nevýhody. Ve srovnání s půjčkami nebankovními mají nižší úrokové sazby a RPSN (roční procentuální sazbu nákladů). Kritéria pro přiznání ale bývají přísnější, je vyžadováno potvrzení o příjmu a také se nahlíží do registru dlužníků. Půjčka vám nemusí být poskytnuta, zejména pokud jste již měli v minulosti problémy se splácením, i když zrovna žádné dluhy nemáte. Bankovní půjčky se sjednávají na pobočkách nebo obchodních místech bank, možností je i kancelář finančního poradce. Samozřejmostí se dnes stalo sjednávání půjček přes internet nebo dokonce prostřednictvím bankomatu.


Náš tip: Víte, jak ušetřit za pohonné hmoty? Mějte přehled, na které benzínce jsou nejlevnější. Bydlíte blízko hranic? Třeba za nimi natankujete levněji. Získejte slevy z kreditek. Také můžete hlídat spotřebu a snažit se jezdit úsporněji - zařaďte co nejdříve na vyšší rychlost, nevožte v autě zbytečné kilogramy navíc a jezděte plynule, z kopce se zařazenou rychlostí bez plynu.