blue box

Jak se nedostat do exekuce

24/10/2015

V dnešní době má mnoho lidí nějakou půjčku, někdy dokonce více najednou. Splácení může výrazně zatěžovat rodinný rozpočet. Důležité je dbát na přesnost a pravidelnost splátek, při problémech se splácením totiž hrozí exekuce. Buďte tedy zodpovědní a pečliví. Jak se nedostat do zbytečných a mnohdy velmi závažných problémů?

Mějte o všem přehled a závazky plňte včas

Veďte si podrobné záznamy o půjčkách a o jejich splácení. Pokud si nejste jisti, zda nemáte potíže, ověřte si svou situaci v registrech dlužníků. Zjistíte vaši celkovou zadluženost i případné problémy se splátkami. Všechny své finanční závazky splácejte v určených termínech. I malé zpoždění se splátkou může znamenat velký problém. Pokud se budete snažit dluhy ignorovat a doufat, že se promlčí, situace se naopak zkomplikuje. Přebírejte zásilky, i když mají nepříjemný obsah. Netečnost vás před exekucí neochrání.

Neberte si další půjčky

Určitě vás napadne možnost splatit váš dluh další půjčkou.


Možná se exekuci pro danou chvíli vyhnete, ale váš dluh bude narůstat a budete si muset půjčovat za stále více nevýhodných podmínek. Jakmile vaše zadlužení naroste do určité míry, už vám nepůjčí nikdo a všichni věřitelé se začnou domáhat svých peněz.

Jak najít východisko?

Pokud vám hrozí exekuce, zjistěte si přesně, kolik a komu co dlužíte, včetně všech úroků a pokut. Sestavte si seznam všech možných příjmů a potřebných výdajů. Pokud zjistíte, že výdaje převyšují příjmy, zkuste si najít lépe placenou práci nebo se poraďte s finančním poradcem. Někdy je nejlepším řešení osobní bankrot. Možností je v určitém případě sloučení všech půjček do jedné s výhodnějšími podmínkami, díky kterým ušetříte na úrocích. Takové refinancování půjček vám nabídne každá dobrá banka.