blue box

Co dělat, když nemůžu splácet půjčku

05/08/2015

Každý se dnes může dostat do situace, kdy nemá dost prostředků na splátky. Vždy je zapotřebí postavit se problému čelem a řešit situaci co nejdříve. S postupem doby se totiž dostanete do větších a větších potíží. Co v takové situaci dělat a co naopak rozhodně ne?

Berte svou situaci vážně a řešte ji aktivně

Pokud budete problém přehlížet, dříve nebo později si vás věřitelé najdou. To je fakt, takže berte urgence vážně. Oddálení exekuce nic nespraví. Domluvte si možnost úpravy splátek nebo jejich odkladu. Věřitelé raději přistoupí na nové podmínky, se kterými mají větší jistotu, že své peníze uvidí co nejdříve, obzvláště pokud se jedná o vaše první selhání. Samozřejmě ale za to čekejte poplatky navíc.

Neřešte problém další půjčkou

Pokud to jen trochu jde, zkuste neřešit problémy pomocí další půjčky. To vám potíže prohloubí. Navíc hrozí, že se stanete obětí podvodníků, obzvláště pokud už se nacházíte v registru dlužníků.


Zvyšte své příjmy a zkuste refinancovat své úvěry

Snažte se všemi dostupnými způsoby zvýšit svůj příjem. Zkuste zaměstnavatele požádat o vyšší plat nebo odpracujte hodiny navíc. Zkuste si k práci najít ještě brigádu nebo oslovte lidi, kteří uvítají vaši výpomoc s čímkoliv, co umíte, za finanční odměnu. Můžete si také zkusit najít práci lépe placenou. Pokud máte více úvěrů, můžete je zkusit sloučit do jednoho, čímž ušetříte na úrocích. Svůj stávající úvěr můžete přesunout do jiné banky, díky čemuž získáte výhodnější podmínky.

Osobní bankrot

Podmínkou vyhlášení osobního bankrotu je, abyste měli stálý příjem a dluhy u dvou a více věřitelů. Je to krajní řešení, pokud už si nevíte, rady jak své dluhy řešit. Jedná se o to, že každý měsíc je vám ponechána takzvaná nezabavitelná částka určená k nezbytným výdajům. Zbytek peněz je zabaven insolvenčním správcem a rozdělen věřitelům. Během pěti let musíte splatit minimálně 30 procent z dlužné částky.