blue box

Na co si dát pozor u půjček

19/04/2015

Potřebujete si půjčit peníze? Uvědomte si, že jde o důležité rozhodnutí, které není dobré dělat bezhlavě. Je potřeba získat co nejvíce informací o produktech na trhu a stále mít na vědomí možná rizika. Jinak by se snadno mohlo stát, že se dostanete ještě do větších finančních potíží nebo přijdete o střechu nad hlavou.

Mezi základní pravidla, která je dobré dodržet při procesu půjčování financí, patří:

  • • Pečlivě si vyberte poskytovatele
  • • Zvažte nutnost půjčky
  • • Vezměte si svůj čas na přečtení smlouvy
  • • Nechte si poradit od odborníků
  • • V případě problémů se splácením situaci řešte ihned

1. Vyberte si prověřenou společnost

Společností a institucí, které poskytují půjčky, je obrovské množství. Dvě základní skupiny jsou společnosti bankovní a nebankovní. U bank je riziko minimalizováno, získat zde půjčku ale nemusí být pro každého snadné. Jelikož nebankovních společností nebo soukromých osob, které půjčky poskytují, přibývá jako hub po dešti, určitě se nechytejte hned první nabídky, na kterou narazíte. Půjčujte si u prověřených subjektů, dobré je oslovit hned více úvěrových firem naráz, abyste mohli srovnat výhody a nevýhody.

2. Nepůjčujte si, pokud opravdu nemusíte

Mnoho lidí se dnes nechá zlákat nejrůznějšími nabídkami na rychlé peníze, i když vlastně životně důležitý důvod pro jejich půjčení nemají. Pokud si chcete něco koupit, velmi pravděpodobně to počká, až si vyděláte vlastní peníze. Pokud ne, nebo jste ve velmi tíživé situaci, zvažte dobře rizika.







3. Přečtěte si dobře smlouvu

Jakmile po vás bude chtít někdo cokoliv podepsat, velmi pečlivě si to prostudujte. Na trhu je i mnoho podvodných společností, můžou zde být také skryté podmínky nebo dodatky psané malým písmem. Nenechte se vystresovat a do ničeho se nehoňte. V klidu si vše pročtěte a pak teprve podepište.

4. Využijte cenných rad

Pokud jste se dostali do finanční tísně a nedaří se vám hospodařit s penězi, pořád se můžete obrátit na odborníky s žádostí o pomoc a radu. Existují i neziskové organizace, které poradí zdarma. S žádostí o radu neotálejte.

5.Problémy se splácením řešte urgentně

Pokud vidíte, že budete mít problémy se splácením, obraťte se ihned na subjekt, který vám úvěr poskytnul. Může vám být pozměněn splátkový kalendář nebo odložena splátka. Nečekejte, až bude pozdě. Nemálo lidí se kvůli opoždění splátek dostalo do velkých finančních potíží, kolotočů půjček a exekucí.


Věděli jste, že...
...u některých spořících produktů je státem garantováno, že při krachu společnosti se peníze vrátí svému majiteli? Jedná se o spořicí účty u bank, ale i u družstevních záložen a stavebních spořitelen. Garance nalezneme i u trhu s cennými papíry, ale se spoluúčastí klienta. Naopak zcela bez garance jsou jakékoli druhy penzijního či životního pojištění.